انواع PCBها(بردهای مدار چاپی) | ElectroScience

دنیای برق و الکترونیک

به روزترین ها را بیاموزید

دانستنی های جالب و جذاب

آخرین مطالب » انواع PCBها(بردهای مدار چاپی)


اطلاعات پست

پی سی بی

کد پست : 32

نام پست : » انواع PCBها(بردهای مدار چاپی)

نویسنده پست : کوروش خلج منفرد

زمان ارسال پست : 13/6/94

اعتبار فایل : ...

مطلب پست

انواع PCBها(بردهای مدار چاپی)

در این پست قصد داریم با انواع PCB ها و ویژگی‏های آنها آشنا شویم.

۱) بوردهای مدار چاپی یا PCB های تک لایه: یکی از ساده‏ترین PCB ها میباشند و تمام سیم‏کشی‏های آن در یک روی بورد هستند. از این PCBها در مدارات بسیار ساده و با حجم سیم کشی پایین استفاده میشود و هزینه چاپ این مدارات هم بسیار پایین است (تصویر۱).

۲) بوردهای مدار چاپی یا PCB های دولایه: این نوع از PCBها جز رایج ترین مدارات چاپی میباشند و سیم کشی ها در دو روی بورد هستند. ارتباط بین رو و زیر بورد از طریق سوراخهایی با نام via به هم مرتبط میگردند. این PCBها در کاربردهایی که حجم سیم کشی ها متوسط است استفاده میشود(تصویر ۲).

۳) بوردهای مدار چاپی یا PCB های چند لایه: این نوع از PCBها در مدارات پیچیده و با حجم سیم کشی بسیار بالا کاربرد دارد و چندین لایه بین سطح زیر و روی PCB وجود دارد و از طریق viaهایی بین لایه‏های مختلف ارتباط برقرار میشود. طراحی این نوع از PCB ها بویژه از لحاظ بحث تداخل الکترومغناطیسی (EMI) بسیار مهارت بالایی را نیاز دارد(تصویر۳).

۴) بوردهای مدار چاپی یا PCB های با پشت آلمینیومی : به طور معمول در کاربردهای توان بالا از این PCBها استفاده می شود، و این آلومینیوم یک راه برای انتشار اتلاف حرارت حرارتی از بورد به محیط بیرون است و به نحوی نقش هیت سینک را در PCB دارد. همانطور که در تصویر ۴ هم مشخص است در این PCB یک عایق با هدایت حرارتی خوب بین PCB و صفحه آلمینیومی قرار میگیرد و یک دی الکتریک هم بین لایه‏ها قرار میگیرد. از PCB های با پشت آلمینیومی اغلب در PCB محصولات LED های توان بالا و منابع تغذیه سوئیچینگ استفاده میشود(تصویر۴).

۵) بوردهای مدار چاپی یا PCB های منعطف : این PCBها یک راه حل مناسب برای ایجاد ارتباطات قابل اعتماد بین بوردهای الکتریکی است.در این PCBهای منعطف بجای استفاده از یک صفحه PCB محکم و غیرمنعطف و ثابت از صفحات منعطف استفاده می‏شود و مسیرهای مسی رو آن صفحه منعطف قرار میگیرد(تصویر۵).

۶) بوردهای مدار چاپی یا PCB های مرکب : این PCB ها ترکیب یک PCB ثابت و یک PCB منعطف است و بخش ثابت برای این است که بعنوان مثال در آن سیستم PCB منعطفی که میخواهیم یک سری ICها وجود دارد و برای اینکه از آنها حفاظت شود باید PCB آنها ثابت و محکم باشد. البته میتوان این PCB ها به صورت چند لایه هم باشند که در تصویر ۷ نشان داده شده است. (تصویر ۶ و ۷)

فایل PDF این پست را از بخش دانلود فایل دریافت کنید.

 

گالری تصاویر

منابع

www.electroscience.ir

نظرات

یک پاسخ به “انواع PCBها(بردهای مدار چاپی)”

  1. محمدامین گفت:

    سلام
    ممنون از مطالب جالبتون
    میخواستم کتاب آموزش کاربردی avr شما رو اینترنتی تهیه کنم ولی سایت جهاد موجود نداره و بقیه کتابفروشی ها چه آنلاین و چه حضوری میگن موجود نیست
    میخواتسم ببینم امکان تهیش نیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *