سطوح ولتاژ توزیع | ElectroScience

دنیای برق و الکترونیک

به روزترین ها را بیاموزید

دانستنی های جالب و جذاب

آخرین مطالب » سطوح ولتاژ توزیع


اطلاعات پست

سطوح ولتاژ توزیع

کد پست : 211

نام پست : » سطوح ولتاژ توزیع

نویسنده پست : کوروش خلج منفرد

زمان ارسال پست : 1395/8/15

اعتبار فایل : ...

مطلب پست

استاندارد سطوح ولتاژ توزیع معمولا بین ۴ تا ۳۵ کیلوولت میباشد. این مقادیر به صورت ولتاژ خط به خط میباشند. برای طبقه بندی سطوح ولتاژ تجهیزات و ادوات در سطح توزیع چهار کلاس اصلی ولتاژ در نظر گرفته میشود : ۵ , ۱۵ , ۲۵ و ۳۵ کیلوولت . بعنوان مثال در کلاس ۱۵ کیلوولت میتوان تجهیزات ۱۲٫۴۷ , ۱۳٫۲ و ۱۳٫۸ کیلوولت را استفاده نمود منظور از تجهیزات : کابلها , مقره ها , بوشینگ ها , ریکلوزرها و … میباشد.

صنایع معمولا از کلاس ولتاژ ۱۵ کیلوولت استفاده میکنند که معمولا تجهیزات مورد استفاده ۱۲٫۷ کیلوولتی است که ولتاژ فاز به زمین آن ۷٫۲ کیلوولت میشود.

مرز بین سطح ولتاژ توزیع و فوق توزیع بسیار باریک است برخی از خطوط انتقال وارد سیستم توزیع میشوند و بعد از آن با یک ترانس مثلا ۲۰ کیلوولت به ۴۰۰ ولت بار خانگی تامین میشود و  همچنین میتواند آن خط به طور مستقیم ورودی یک کارخانه را نیز تامین کند بعنوان مثال مصرف کارخانه ۳۴٫۵ کیلوولت است.

در اواخر قرن بیستم این علاقمندی به افزایش ولتاژ در بحث انتقال , فوق توزیع و توزیع ایحاد شد. افزایش سطح ولتاژ مزایا و معایب خود را دارد که در زیر مزایا و معایب آن را به اختصار میگوییم:

مزایا: مهم ترین مزیت این است که با افزایش ولتاژ میتوان توان بیشتری را از خط عبور داد بواسطه اینکه جریان کاهش میابد و تلفات کمتر میشود , همچنین از مزایای افزایش سطخ ولتاژ میتوان به افت ولتاژ کمتر , تلفات کمتر و کمتر شدن تعداد پست ها در یک سیستم قدرت اشاره کرد چرا که بواسطه افزایش ولتاژ میتوان مسافت بیشتری را یک خط انتقال طی کند و در نتیجه تعداد پست نیز کاهش میابد.

عیوب : مهمترین عیب سیستم های ولتاژ بالا بحث قابلیت اطمینان آنهاست. همچنین بحث حفاظت و ایمنی نیز یک چالش اساسی است چرا که سطوح ولتاژ بالا میتوانند بسیار خط آفرین باشند . عیب دیگر آن بحث بالا رفتن هزینه عایقی تجهیزات میباشد که به تبع آن هزینه تجهیزات مورد نیاز نیز بالا میرود. در جدول ۱ سطح توان استاندارد هر یک از سطوح ولتاژ توزیع نشان داده شده است.

گالری تصاویر

منابع

www.electroscience.ir

نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *