نانو رباتهای قاتل سلولهای سرطانی | ElectroScience

دنیای برق و الکترونیک

به روزترین ها را بیاموزید

دانستنی های جالب و جذاب

برق و الکترونیک » نانو رباتهای قاتل سلولهای سرطانی


اطلاعات پست

نانو رباتهای قاتل سلولهای سرطانی

کد پست : 321

نام پست : » نانو رباتهای قاتل سلولهای سرطانی

نویسنده پست : کوروش خلج منفرد

زمان ارسال پست : 1395/8/16

اعتبار فایل : ...

مطلب پست

محققان دانشگاه پلی تکنیک مونترال و دانشگاه مک گیل به موفقیت های دیدنی و جذابی در زمینه تحقیقات سرطان دست یافته اند. آنها نانو رباتهایی را یافته اند که قادرند از طریق هدایت مغناطیسی از مسیر خون سلولهای سرطانی را منهدم کنند.

پروفسور سیلوین مارتل عضو ارشد محققان در بخش نانو رباتیک پزشکی کانادا و مدیر آزمایشگاه نانو رباتیک دانشگاه پلی تکنیک مونترال، در بخش پژوهش های نانو تکنولوژی در کاربردهای پزشکی مشغول به تحقیقات هستند. پروفسور مارتل و تیم خود پیشرفت های عمده ای را در زمینه درمان سرطان با استفاده از هدایت میکرو رباتها برای انتقال دارو به صورت موضعی بدست آورده اند. بنابراین سلول های سرطانی را می توان به صورت محلی مورد هدف قرار داد و در نتیجه رشد آن را متوقف کرد.

این موفقیت در تحقیقات مبارزه با سرطان میتواند جایگزین روش مخرب شیمی درمانی شود. این پژوهش در مجله معتبر Nature در مقاله ای با عنوان " Magneto-aerotactic bacteria deliver drug-containing nanoliposomes to tumour hypoxic regions " منتشر شد.  در این مقاله به نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده بر روی یک موش اشاره شده، که این نانورباتها با موفقیت توانسته اند با تومور روده بزرگ مقابله کنند.

"این سپاه از نانو رباتها در واقع از بیش از ۱۰۰ میلیون باکتری تاژکدار تشکیل شده اند و به صورت مستقل میتوانند مواد درمانی را در بدن با در نظر گرفتن مسیر مستقیم بین نقطه تزریق دارو و منطقه مورد نظر درمان در بدن برای درمان منتقل کنند". استاد مارتل توضیح می دهد که "نیروی پیشران دارو به اندازه کافی موثر بوده تا مواد به این تومور در روده بزرگ موش برسند و این نیرو پیشران توسط میدانی مغناطیسی ایجاد میشود".زمانیکه این نانورباتها وارد تومور شدند این نانو رباتها میتوانند مناطق خالی از اکسیژن را که بعنوان مناطق hypoxic شناخته میشود را در داخل تومور تشخیص دهند و دارو را در آنجا تزریق کنند.

برای حرکت دادن این باکتری ها و رساندن دارو به هدف، تیم پرفسور مارتل از دو سیستم طبیعی استفاده میکنند:۱-استفاده از یک نوع قطب نما ایجاد شده توسط سنتز زنجیره ای از نانوذرات مغناطیسی که اجازه می دهد تا این باکتری ها در جهت یک میدان مغناطیسی به حرکت درآیند ۲-استفاده از یک سنسور اندازه گیری غلظت اکسیژن این باکتری ها را برای رسیدن به مناطق فعال تومور و باقی می ماندن در آن قادر می سازد. با بهره برداری از این دو سیستم حمل و نقلی و با هدایت این باکتری ها با استفاده از یک میدان مغناطیسی کنترل شده با کامپیوتر، محققان نشان دادند که این باکتری ها کاملا می توانند نقش نانو رباتهای مصنوعی در آینده برای این نوع کار را داشته باشند.

گالری تصاویر

منابع

www.electroscience.ir

نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *