باتری های جدید با چگالی انرژی 3 و 15 برابر | ElectroScience

دنیای برق و الکترونیک

به روزترین ها را بیاموزید

دانستنی های جالب و جذاب

آخرین مطالب » باتری های جدید با چگالی انرژی ۳ و ۱۵ برابر


اطلاعات پست

باتری های جدید با چگالی انرژی 3 و 15 برابر1باتری های جدید با چگالی انرژی 3 و 15 برابر1باتری های جدید با چگالی انرژی 3 و 15 برابر1

کد پست : 211

نام پست : » باتری های جدید با چگالی انرژی 3 و 15 برابر

نویسنده پست : کوروش خلج منفرد

زمان ارسال پست : 1396/8/8

اعتبار فایل : ...

مطلب پست

با رشد سریع دستگاه های مبتنی بر باتری، سیستم های ذخیره انرژی کارآمد، بیشتر و بیشتر می شوند. البته، بسیاری از تحقیقات در سراسر جهان در حال کار بر روی فن آوری های جدید باتری میباشند. دو تکنولوژی سلولی جدید در حال انجام هستند تا چگالی انرژی ۳ و ۱۵ برابر سلولهای لیتیوم معمولی را ارائه دهند.

اولین گروه از دانشمندان متعلق به دانشگاه Rice هستند که مشکلات دندریتی (dendrite) باتری های لیتیوم یونی تجاری را با سه برابر کردن ظرفیت قابل شارژ باتری لیتیومی حل می کنند. دندریت ها لکه هایی از لیتیوم هستند که درون باتری ها رشد می کنند و می توانند باعث آتش سوزی هایی مانند تلفنهای همراه سامسونگ گلکسی نوت ۷ شوند. این موضوع مهمی برای باتری های لیتیوم نسل بعدی هستند. جیمز تور، رهبر تیم تحقیقاتی میگوید: "باتری های لیتیوم یون، بدون شک، جهان را تغییر داده اند، اما آنها آنقدر خوب هستند که میتوان به باتریهای بهتری دست یافت، باتری تلفن همراه شما تا زمانی که فن آوری‏های جدید می آیند، پیشرفت میکند.

ایده اصلی تحقیق این است که پوششی از گرانیت هیبرید با رسانایی زیاد و نانولوله های کربنی با لیتیوم را بسازند. این نانولوله های کربنی چگالی کم و سطحی دارای فضاهایی برای ذرات لیتیوم هستند تا به منظور شارژ و دشارژ باتری، داخل و خارج شوند. یک نمونه از این باتری با ظرفیت ۳٫۳۵۱ آمپرساعت بر گرم (Ah/g) توانست ۸۰ درصد ظرفیت اصلی را پس از ۵۰۰ بار عمل شارژ و دشارژ نگه دارد و این به معنی افزایش عمر چشمگیر این باتری هاست.

در ژاپن و در NIMS (موسسه ملی علوم مواد)، تحقیقات دیگری در حال ساختن یک باتری لیتیوم-هوا است که دارای بیشترین تراکم انرژی از لحاظ نظری است زیرا از اکسیژن موجود در هوا استفاده می کند. ظرفیت آن ۱۵ برابر باتری های معمولی لیتیوم می رسد. مواد الکترود به لطف نانولوله های کربنی، دارای سطح بزرگی هستند. محققان ظرفیت ۳۰ میلی آمپر ساعت / سانتی متر مربع را در آزمایشگاه، به دست آوردند، که اگر در محصول تجاری استفاده شود، شگفت انگیز خواهد بود. کار برای تولید نمونه های عملی با تراکم انرژی بالا و سیستم هایی برای فیلتر کردن ناخالصی های هوا، در حال انجام است.

گالری تصاویر

منابع

http://electroscience.ir

نظرات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *